O mnie

Witaj, jestem Kamila i mam kilka na pozór wykluczających się facet, które łączy jeden wspólny mianownik: doświadczenie straty i płynąca z niego potrzeba codziennej celebracji życia i przyczynienia się do rozwoju dobrej kultury żałobnej.

Jestem towarzyszką żałoby. 27 października 2018 roku na przejściu dla pieszych w Jeleniej Górze zginął mój tata. To wydarzenie, bez przesady, było dla mnie mentalnym punktem zwrotnym i pierwszym w życiu poważnym impulsem do przemyśleń na temat własnej śmiertelności. W skomplikowanym procesie żałoby pomogła mi m.in. wykwalifikowana towarzyszka żałoby. Jej inspirujące słowa powracają w moich myślach do dziś. Podążając tym przed laty wytyczonym szlakiem zrodziła się we mnie potrzeba zgłębienia wiedzy na temat żałoby jako procesu.

© Kamila Bojarska / ufność, wiara, zaufanie

Pierwszym etapem na „nowej drodze” było ukończenie szkolenia PRO „Praca z osobą w żałobie – nowe perspektywy” prowadzonego przez Anję Franczak z Instytutu Dobrej Śmierci w Warszawie.

W październiku 2024 roku ukończyłam prawie dwuletni kurs kwalifikacyjny – Große Basisqualifikation für Trauerbegleitung – będący podstawą do towarzyszenia osobom po stracie, według standardów Federalnego Stowarzyszenia Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e. V.- BVT)[1]. Jestem członkinią tego stowarzyszenia.

Otrzymany po ukończeniu kursu certyfikat kwalifikacje mnie do:

  • indywidualnego wspierania osób przechodzących żałobę;
  • pracy w grupach;
  • pracy z osobami przechodzącymi żałobę niepowikłaną, skomplikowaną, oraz stabilizacji w procesie żałoby traumatycznej i skomplikowanej;
  • tworzenia projektów służących wspieraniu w procesie żałoby w różnych kontekstach zawodowych.

Od lutego 2024 roku pracuję jako wolontariuszka w organizacji humanitarnej Johanniter-Unfall-Hilfe e.V. (Joannici Dzieło Pomocy). Należę do zespołu zajmującego się doradztwem po stracie i towarzyszeniem osobom przechodzącym żałobę. Moją ulubioną formą towarzyszenia jest tzw. żałobna wędrówka oraz kreatywne formy pracy.

© Kamila Bojarska

Jestem magistrą historii sztuki, ukończyłam Uniwersytet we Wrocławiu. Od 2011 roku pracuję na Uniwersytecie w Marburgu. Tematy związane ze śmiercią, stratą i żałobą należą do jednych z „ulubionych” i – na przestrzeni wszystkich epok – całkowicie zglobalizowanych motywów w sztuce. W ostatnich latach powracają w mojej pracy w bardziej praktycznym wymiarze, a hasło „ocalić od zapomnienia” stało się jej motywem przewodnim. Jestem koordynatorką projektu DUCH – Documenting Ukrainian Cultural Heritage z ramienia Niemieckiego Centrum Dokumentacji Historii Sztuki – Bildarchiv Foto Marburg we współpracy z Ukraine Art Aid Center. Projekt zajmuje się dokumentacją fotograficzną zagrożonego wojną dziedzictwa kulturowego w Ukrainie.

© Kamila Bojarska

Od października 2024 biorę udział w pilotażowym projekcie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Marburgu we współpracy z Muzeum Kultury Sepulkralnej w Kassel. Celem tego kursu certyfikacyjnego, o nazwie Śmierć i transformacja. Międzykulturowe horyzonty interpretacji w kontekście umierania, pochówku i żałoby, jest zrozumienie – na poziomie teoretycznym, systematycznym oraz praktycznym – w jak powstawały kulturowe wzorce i rytuały pożegnań, pochówków i opłakiwania, oraz dlaczego i w jaki sposób zmieniały się na przestrzeni setek (tysięcy) lat.

https://www.sepulkralmuseum.de/

Łącząc wszystkie te kwalifikacje staram się wpłynąć na zmianę kultury żałobnej nie tylko w moim najbliższym otoczeniu, ale również w miejscu mojej pracy. Jestem w trakcie organizacji szkolenia dla pracowników „Kultura żałoby w miejscu pracy”.

Jestem emigrantką, mieszkającą poza granicami Polski Jeleniogórzanką. Od 2007 roku żyję w heskim mieście uniwersyteckim Marburgu. Czuję się jednak mocno związaną z regionem, z którego pochodzę. Karkonosze, Izery, Rudawy Janowickie i Kaczawy stanowią moje „naturalne środowisko”, które w każdej odsłonie wpływa na mnie stymulująco. Tragiczna śmierć mojego taty sprawiła, że na pewien czas moja bliska relacja z miejscem pochodzenia stała się skomplikowana. Podążając moim wewnętrznym szlakiem żałobnym przedeptałam wszystkie znane mi ścieżki na nowo, dzięki czemu myślę dziś o Kotlinie Jeleniogórskiej jako o domu, do którego się chętnie powracam.

© Kamila Bojarska

[1] To profesjonalne stowarzyszenie na rzecz wspierania w żałobie w Niemczech postrzega siebie jako rzecznika osób pogrążonych w żałobie, osób towarzyszących procesom żałobnym oraz osób zajmujących się nauczaniem i badaniami nad żałobą. https://bv-trauerbegleitung.de/